|
|
| Ονομασία μάρκας: | NUOYINGJIAYE |
| Αριθμός μοντέλου: | NYCZ500 |
| MOQ: | 1PCS |
| τιμή: | 400-600 |
| Όροι πληρωμής: | T/T |
| Ικανότητα εφοδιασμού: | 500pcs το μήνα |
Ευρύτερη ΕφαρμογήΜαγνητοσυστολικός Μετρητής Στάθμης Υγρού Ισχυρή ΑξιοπιστίαΒιομηχανικές Εφαρμογές
Εξαιρετική ΑσφάλειαΜαγνητοσυστολικός Μετρητής Στάθμης Υγρού Εύκολος στην Εγκατάσταση και ΣυντήρησηΑρχή Λειτουργίας
Όπως φαίνεται στην εικόνα, ο μαγνητοσυστολικός μετρητής στάθμης υγρού αποτελείται από μια ράβδο μέτρησης, ένα ηλεκτρονικό θάλαμο και μια πλωτή μπάλα χωρίς επαφή που είναι τοποθετημένη πάνω στη ράβδο μέτρησης.
Στη ράβδο μέτρησης είναι εγκατεστημένο μαγνητοσυστολικό σύρμα (κατευθυντήριο κύμα). Η ράβδος μέτρησης είναι κατασκευασμένη από μη μαγνητικό σωλήνα από ανοξείδωτο χάλυβα, ο οποίος προστατεύει το κατευθυντήριο κύμα. Όταν το όργανο λειτουργεί, η γεννήτρια παλμών στον ηλεκτρονικό θάλαμο στέλνει έναν αρχικό παλμό που μεταδίδεται μέσω του σύρματος, δημιουργώντας ένα περιστρεφόμενο μαγνητικό πεδίο που κινείται. Όταν αυτό το μαγνητικό πεδίο συναντά το μόνιμο μαγνητικό πεδίο στην πλωτή μπάλα, δημιουργείται ένα μαγνητοσυστολικό φαινόμενο τάνυσης, προκαλώντας τη συστροφή του κατευθυντήριου κύματος και τη δημιουργία ενός μηχανικού κύματος σταθερής ταχύτητας που μεταδίδεται προς δύο κατευθύνσεις. Το μηχανικό κύμα που φτάνει στο άκρο της ράβδου μέτρησης απορροφάται από τον αποσβεστήρα. Το μηχανικό κύμα που μεταδίδεται πίσω στον ηλεκτρονικό θάλαμο ανιχνεύεται από τη συσκευή συλλογής ενέργειας που είναι εγκατεστημένη στον ηλεκτρονικό θάλαμο, και στη συνέχεια μετατρέπεται σε αντίστοιχο παλμό ρεύματος. Η συσκευή συλλογής ενέργειας υπολογίζει τη χρονική διαφορά μεταξύ των δύο παλμών για να δώσει μια ακριβή μέτρηση της στάθμης του υγρού.
![]()
![]()
Μαγνητοσυστολικός Μετρητής Στάθμης ΥγρούΧαρακτηριστικό Σχεδιασμού
◎ Ευρύτερη εφαρμογή, με ποικιλία μορφών ανιχνευτή, μορφών σύνδεσης διεργασίας και υλικών παραγωγής, τα οποία μπορούν να προσαρμοστούν.
◎ Ισχυρή αξιοπιστία: καθώς ο μαγνητοσυστολικός μετρητής στάθμης υγρού υιοθετεί την αρχή του κυματοδηγού. Ολόκληρος ο μετατροπέας είναι κλεισμένος σε σωλήνα από ανοξείδωτο χάλυβα, ο οποίος δεν έρχεται σε επαφή με το μέσο μέτρησης. Ο αισθητήρας λειτουργεί αξιόπιστα και έχει μεγάλη διάρκεια ζωής.
◎ Υψηλή ακρίβεια: επειδή ο μαγνητοσυστολικός μετρητής στάθμης υγρού λειτουργεί με παλμό κυματοδηγού, η μετρούμενη μετατόπιση καθορίζεται μετρώντας τον χρόνο του αρχικού παλμού και του τελικού παλμού κατά τη διάρκεια της εργασίας, επομένως η ακρίβεια μέτρησης είναι υψηλή, και η ανάλυση είναι καλύτερη από 0,01% FS, η οποία είναι μια ακρίβεια που είναι δύσκολο να επιτευχθεί με άλλους αισθητήρες.
◎ Εξαιρετική ασφάλεια: ο μαγνητοσυστολικός μετρητής στάθμης υγρού έχει υψηλή απόδοση αντιεκρηκτικής προστασίας, είναι εγγενώς ασφαλής και ασφαλής στη χρήση, και είναι ιδιαίτερα κατάλληλος για τη μέτρηση χημικών πρώτων υλών και εύφλεκτων υγρών. Δεν είναι απαραίτητο να ανοίξετε το κάλυμμα της δεξαμενής κατά τη μέτρηση για να αποφευχθεί η ανασφάλεια της χειροκίνητης μέτρησης.
◎ Ο μαγνητοσυστολικός μετρητής στάθμης είναι εύκολος στην εγκατάσταση και συντήρηση: ο μαγνητοσυστολικός μετρητής στάθμης εγκαθίσταται γενικά μέσω της υπάρχουσας οπής σωλήνα στην κορυφή της δεξαμενής, ιδιαίτερα κατάλληλος για την εγκατάσταση υπόγειων δεξαμενών αποθήκευσης και δεξαμενών αποθήκευσης που έχουν τεθεί σε λειτουργία, και δεν μπορεί να επηρεάσει την κανονική παραγωγή κατά τη διαδικασία εγκατάστασης.
Μαγνητοσυστολικός Μετρητής Στάθμης Υγρού Παράμετρος Προϊόντος
| Τυπική Εφαρμογή | υγρό |
| Μοντέλο Προϊόντος | NYCZ500 |
| Υλικό Ράβδου Ανιχνευτή | 304, 316 (προαιρετικό) |
| Εύρος Μέτρησης | 0-50~5000mm (τύπος καλωδίου: 25m) |
| Ακρίβεια Μέτρησης | +0.5mm |
| Θερμοκρασία Διεργασίας | - 40~+200 ℃ Θερμοκρασία περιβάλλοντος: - 40~+80 ℃ Επίδραση θερμοκρασίας: ± 0.5 ℃ |
| Χρόνος Απόκρισης | 0.2~5ms |
| Πίεση Διεργασίας | - 0.1~+10.0MPa |
| Σύνδεση Διεργασίας | σπείρωμα, φλάντζα, βραχίονας (προαιρετικό) |
| Ηλεκτρική Διεπαφή | M20 x 1.5, G3/4’’ |
| Τροφοδοσία | 24VDC, 220VAC(προαιρετικό) |
| Έξοδος Σήματος | 4... 20mA/HART/RS485 |
| Εμφάνιση επί τόπου | LCD (προαιρετικό) |
| Βαθμός Προστασίας | IP65 |
| Βαθμός Αντιεκρηκτικής Προστασίας | Exia II CT6 (λεπτομέρειες στο πιστοποιητικό) |
Μαγνητοσυστολικός Μετρητής Στάθμης ΥγρούΕφαρμογή Προϊόντος
Μέτρηση και έλεγχος στάθμης υγρού σε βιομηχανικό πεδίο
Έλεγχος στάθμης υγρού σε χημικές διεργασίες Έλεγχος στάθμης υγρού σε δεξαμενή φαρμακευτικών προϊόντων
Παρακολούθηση στάθμης νερού σε δεξαμενή τροφίμων και ποτών έλεγχος φράγματος
Μέτρηση και έλεγχος διεπιφάνειας νερού-λαδιού για επεξεργασία πόσιμου νερού και λυμάτων
Άλλη μέτρηση και έλεγχος στάθμης υγρού του συστήματος διαχείρισης μετρήσεων σε πρατήριο καυσίμων
![]()
![]()